Uchwyty spawalnicze mig/mag stosowane są do spawania półautomatami spawalniczymi drutem spawalniczym metodą mig/mag w osłonie gazów aktywnych lub obojętnych, najczęściej mieszanki Argon/Co2. Sprawdzone konstrukcje cenionych marek, jak Binzel, Spartus, Ideal, Magnum oraz Sherman, które zdobyły zaufanie wielu spawaczy. Dostępne modele to rozwiązania przeznaczone zarówno do prac hobbystycznych, warsztatowych, jak i zaawansowanych prac przemysłowych.
Jeżeli szukasz uchwytu, potrzebujesz porady, zapraszamy do kontaktu, nasi doradcy pomogą wybrać właściwe rozwiązanie.
Uchwyty do migomatów można podzielić na kilka typów w zależności od zakresu prądu spawania. Najmniejsze uchwyty MB14 do małych półautomatów pozwalają na spawanie prądem do 140A średnicami drutu 0,6-0,8. Uchwyty te często posiadają także zawór gazu w rękojeści. Uchwyty MB15 i MB25 to najpowszechniej spotykane typy uchwytów, przeznaczone do średnio zaawansowanych prac. Stosowane są w urządzeniach o prądach spawania 180A i 250A. Pozwalają na stosowanie drutu o średnicy 0,6-1,2mm. Do intensywniejszych prac stosowane są uchwyty spawalnicze MB36 o obciążalności prądowej do 360A.
Ostatnią grupą są uchwyty do najcięższych zastosowań - MB 401 i MB 501. Są to już uchwyty przeznaczone do zastosowań typowo produkcyjnych i przemysłowych. Cechują się obciążalnością prądową do 400A i 500A. Dodatkowo, z racji dużych wartości prądu spawania i intensywności wykorzystania, w większości są to uchwyty chłodzone cieczą.
Niezwykle istotnym elementem przy wyborze uchwytu do migomatu jest cykl pracy. Parametr ten określa w pewien sposób wytrzymałość uchwytu. Podawany jest w procentach i oznacza jaki czas z przedziału 10 minut można spawać określonym prądem bez przerwy. Przykładowe określenie, 200A w cyklu 60%, będzie oznaczało możliwość ciągłego spawania prądem 200A przez 6 minut, po których powinny nastąpić 4 minuty przerwy. Dopiero zestawienie obydwu wartości - zakresu prądu spawania i cyklu pracy, w pełni pozwala określić na ile wytrzymały jest uchwyt migmag.
Budowa uchwytów opiera się o sprawdzone i trwałe konstrukcje. Uchwyty do migomatów wyposażone są w mocne pakiety przewodów, przystosowanych do intensywnego użytkowania. Część modeli posiada pakiety przewodów w osłonie skórzanej, co dodatkowo zapewnia wysoką elastyczność i swobodę ruchu. Ma te szczególne znaczenie przy spawaniu w trudno dostępnych miejscach. Odpowiednio wyprofilowane rękojeści, zakończone często przegubem kulowym lub sprężyną, gwarantują komfort pracy. Różnorodność wyboru pozwala każdemu spawaczowi dobrać odpowiedni uchwyt do migomatu.
Uchwyty do migomatów dostępne są z dwoma rodzajami chłodzenia: gazem osłonowym oraz cieczą. Gazem osłonowym chłodzone są uchwyty o obciążalności prądowej do 350A, od modeli do najmniejszych migomatów, po uchwyty do lekkich i średnio zaawansowanych prac spawalniczych. Natomiast chłodzenie cieczą stosowane jest w uchwytach o obciążalności prądowej od 350A, przeznaczonych do intensywnych prac spawalniczych, w tym prac przemysłowych. Uchwyty te wymagają zastosowania odpowiednich systemów chłodzących, czy to wbudowanych w półautomat, czy jako zewnętrzne chłodnice spawalnicze.
Trzy powszechnie dostępne długości przewodów do migomatów (3m, 4m, 5m), pozwalają na dostosowanie uchwytu do indywidualnych potrzeb. Jednak to, jaką długość uchwytu możemy zastosować, uzależnione jest od posiadanego układu podającego w migomacie. Uchwyty spawalnicze o długości 3m i 4m można stosować z każdym układem podającym - 2 rolkowym i 4 rolkowym. Uchwyty 5m można stosować tylko z układami 4-rolkowymi, które mają wystarczającą moc, by zapewnić odpowiedni przesuw drutu przy tej długości uchwytu.