Przyłbice spawalnicze
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
- Strona:
- 1
- 2
- następna »
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Przyłbica spawalnicza jako podstawowy element ochrony spawacza
Spawanie jak i każdy inny rodzaj obróbki metalu za pomocą wszelkiego typu urządzeń, takich jak spawarki, przecinarki plazmowe czy nawet szlifierki, naraża osobę wykonującą taką obróbkę na różnego rodzaju zagrożenia. Jest to zarówno rozgrzanie metalu do wysokich temperatur, emitowanie podczas niektórych prac promieniowania czy opiłki obrabianego metalu.
Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie operatora, w tym zastosowanie odpowiedniej przyłbicy. Chroni ona wzrok i twarz spawacza przed niebezpiecznymi odpryskami oraz błyskami i promieniowaniem z łuku spawalniczego podczas spawania wszystkimi metodami: MIG/MAG, TIG, MMA a także podczas cięcia plazmą czy szlifowania.
Właściwie dobrana maska do spawania ogranicza także wpływ unoszących się wokół miejsca spawania dymu i gazów osłonowych. Przyłbice spawalnicze z racji swojej konstrukcji i zakładania jej na głowę, pozostawiają całkowicie wolne obydwie ręce, co w przeciwieństwie do starych masek spawalniczych trzymanych jedną ręką, pozwala na swobodne operowanie w miejscu pracy. Wszystkie przyłbice dostępne w ofercie naszego sklepu wykonane są nowoczesnych i trwałych materiałów, spełniające wszelkie normy techniczne.
Rodzaje przyłbic spawalniczych
Dostępne w sprzedaży przyłbice różnią się parametrami filtrów, konstrukcja nagłowia czy materiałem. Jednak podstawowym podziałem przyłbic jest podział ze względu sposób ochrony wzroku, czyli funkcjonowanie filtra spawalniczego:
- przyłbice pasywne - to przyłbice wyposażone w szklane filtry o stałym stopniu zaciemnienia. Regulowanie stopnia zaciemnienia następuje przez wymianę filtra o innej wartości zaciemnienie. Obecnie przyłbice pasywne często posiadają podnoszone klapki w których zamocowany jest filtr. Dzięki temu w trakcie przerwy w spawaniu, nie ma konieczności ściągania całej przyłbicy a spawacz ma swobodny widok na spawany materiał. Przed kontynuacją prac niezbędne jest zamknięcie klapki.
- przyłbice automatyczne - często określane także jako przyłbice samościemniające. Wyposażone są w automatyczne filtry spawalnicze, samoczynnie zaciemniające się w momencie rozpoczęcia spawania i rozjaśniające się po jego zakończeniu. Tego typu filtry posiadają elektroniczną regulację stopnia zaciemnienia co pozwala w szybki i bezproblemowy sposób dostosować przyłbice do realizowanych prac. Automatyka filtra zapewnia swobodę pracy i pełen ogląd sytuacji w każdym momencie. Dodatkowo filtr często posiadają dodatkową funkcję szlifowania, która blokuje zaciemnianie się filtra podczas prac szlifierskich.
Parametry samościemniających przyłbic spawalniczych
Bez względu jaki model przyłbicy spawalniczej nas interesuje, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów różniących poszczególne modele. Najważniejszym parametrem jest klasa optyczna filtra. Są to określone przez normę EN 379 poszczególne parametry filtra składające się jego pełną specyfikację. Wyróżniamy tutaj 4 elementy:
- optyczna – określenie czystości obrazu bez zniekształceń
- przepuszczalność światła – określenie równomierności przepuszczania światła w trybie zaciemnienia przy zapewnieniu całkowitej ochrony wzroku,
- rozproszenie światła – określenie czystości wykonania filtrów – filtr nie powinien zawierać w sobie widocznych zanieczyszczeń,
- kąt przepuszczalności światła – określenie przepuszczalności światła w trybie zaciemnienia pod różnymi kątami patrzenia (równomierność ściemnienia),
Każdy z elementów otrzymuje odpowiednią wartość oceniającą zgodność z normą - od 1 (wartość najwyższa) do 3 (wartość najniższa). Klasa optyczna 1/1/1/1 będzie oznaczała filtr o najwyższej jakości optyki i zgodności z normą. W nowoczesnych przyłbicach można także spotkać filtry typu True Color. Są to filtry wyposażone w optykę dokładnie odwzorowującą rzeczywiste kolory otoczenia, dzięki czemu łatwiej też określić efekty spawania.
Kolejnym istotnym parametrem są czasy reakcji filtra:
- czas zaciemnienia (czas reakcji) - określający jak szybko filtr przejdzie z stanu jasnego w stan ciemny w reakcji na łuk spawalniczy,
- czas rozjaśnienia - określający jak szybko filtr przejdzie z stanu ciemnego w stan jasny po zakończeniu spawania,
Szczególnie istotny jest czas zaciemnienia. To od niego zależy jak szybko filtr zareaguje na łuk spawalniczy i przejdzie w trybu jasnego w tryb ciemny. Ogólnie można przyjąć zasadę im krótszy czas, tym lepiej. Duża część przyłbic samościemniajacych oferuje czas reakcji na poziomie 1/25000 sekundy co jest wystarczające przy takich metodach jak MIG/MAG czy MMA.
Nieco inne wymagania są przy spawaniu metodą TIG, szczególne niskimi wartościami prądu spawania. Wskazana jest tutaj jeszcze szybsza reakcja filtra. Przyłbice dedykowane do takich prac, jak Spartus Pro 301X, oferują czas reakcji na poziomie 1/30000 sekundy. Elementem związanym z czasem reakcji filtra jest liczba zastosowanych sensorów łuku spawalniczego. Standardem w większości dostępnych w sprzedaży przyłbic jest zastosowanie 2 sensorów. W przypadku przyłbic o większej czułości i krótszych czasach reakcji stosowane są 4 sensory, co zapewnia lepsze wykrywanie łuku.
Funkcje dostępne w przyłbicach spawalniczych
Samościemniające przyłbice spawalnicze wyposażone są w szereg funkcji umożliwiających regulacja ich pracy oraz poprawiające komfort użytkowania. W zależności od modelu, wśród dostępnych funkcji możemy wymienić takie jak:
- regulacja stopnia zaciemnienia - umożliwia regulację stopnia zaciemnienia w zależności od prowadzonych prac,
- czas opóźnienia (delay time) - umożliwia opóźnienie czasu rozjaśniania filtra - ogranicza ryzyko oślepienia łukiem przy zbyt szybkim rozjaśnieniu filtra,
- regulacja czułości (senisitivty) - umożliwia regulację czułości filtra ograniczając ryzyko przypadkowego oślepienia światłem, czy łukiem spawalniczym. Szczególnie jest to przydatna funkcja gdy w miejscu spawania sa inne źródła światła, np inne stanowiska spawalnicze.
- funkcja szlifowania (grind) - blokuje możliwość zaciemnienia filtra podczas prac szlifierskich, dzięki czemu przyłbica może jednocześnie pełnić funkcję tarczy ochronnej podczas szlifowania.