Rolki podajników drutu, rolki do migomatów
- Strona:
- 1
- 2
- 3
- następna »
- Strona:
- 1
- 2
- 3
- następna »
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Rolki podające w podajnikach drutu
Rolki zawsze montowane są w parach - rolka górna dociskająca oraz rolka dolna napędowa. Ważną rzeczą o której należy pamiętać to wymiana rolek parami. Nie można wymienić tylko jednej z nich. Wraz z użytkowaniem, rowki rolek podajników drutu ulegają wytarciu. Wymiana tylko jednej rolki spowoduje różnicę w zużyciu rolek, a tym samym zakłócenia w podawaniu drutu, czy wręcz uniemożliwienie spawania. W przypadku układów 4-rolkowych, rolki należy wymieniać parami (górna i dolna rolka), lub pełen komplet 4 rolek (2 górne i 2 dolne).
Rodzaje rolek do migomatów
Z względu na zastosowanie, rolki mogą różnić się budową. Rolki dolne, napędzające, posiadają odpowiednie wyżłobienie, tzw. rowek, na drut. Rowki rolek mają różne wymiary, w zależności od tego do jakiej średnicy drutu przeznaczona jest rolka. Najczęściej rolki przeznaczone są do dwóch średnic drutu i posiadają rowki o różnych wymiarach. Są także rolki przeznaczone tylko do jednej średnicy drutu, gdzie obydwa rowki mają identyczny wymiar. Rowki mogą także różnić się kształtem. Możemy wyróżnić trzy typy rowków:
- rowek v-kształtny w literę “v”;
- rowek u-kształtny w literę “u”;
- rowek radełkowany;
Najpowszechniej spotykane są rolki z rowkiem v-kształtnym. Rolki takie przeznaczone są do większości popularnych drutów spawalniczych. W przypadku jednak drutów aluminiowych, stosowane są rolki z rowkiem u-kształtnym. Wynika to z faktu właściwości samego drutu. Drut aluminiowy jest bardziej podatny na zgniecenie, dlatego by nie doszło do odkształceń drutu niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej rolki. Osobną wąską grupą rolek do podajników są rolki radełkowane przeznaczone do drutów proszkowych. Druty takie mają grubszą otulinę, dlatego rolki do nich przeznaczone mają w rowkach specjalne przetłoczenia, radełka, które pomagają w przesuwie drutu.
Rolki górne, czyli dociskowe, często są rolkami gładkimi. Jak sama nazwa wskazuje, dociskają one drut do dolnej rolki zapewniając odpowiedni "uchwyt" drutu między rolkami. Są jednak układy w których obydwie rolki są identyczne, obydwie posiadają rowki, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej chwytają drut.
Dopasowanie rolki do podajnika drutu
Dobierając rolki do układu podającego należy wziąć także pod uwagę fizyczne wymiary rolek. Średnica rolki, szerokość a także średnica wewnętrzna otworu to wymiary które muszą być zgodne z specyfikacją układu podającego. Zastosowanie rolek o innym wymiarze spowoduje nieprawidłową pracę układu, czy wręcz zamontowanie rolek do podajnika będzie niemożliwe.